Blog
Aktívna dovolenka? S detským cyklovozíkom žiadny problém
Mladí rodičia sa len ťažko vzdávajú všetkých činností a aktivít, ktoré robili pred príchodom dieťaťa na svet. Niektorých sa však budú musieť vzdať a iné sa dajú realizovať aj s dieťaťom. Chce to len pár nápadov a investíciu. Ak túžite toto leto po aktívnej dovolenke na bicykli, kúpte detský cyklovozík. Vozík zvládne každý terén a vy si môžete užívať vybrané cyklistické trasy s dieťaťom.
Cyklovozík je lepší ako detská sedačka
V zahraničí sú detské cyklovozíky viac využívané ako športové kočiare. U nás je to naopak. Svoje robí vyššia cena vozíkov a možno tiež neznalosť rodičov. Vo väčšine prípadov vidíte na bicykloch len väčšie deti, ktoré sedia v sedačke. Sedačky sú umiestnené na zadnom nosiči alebo na stredovej tyči bicykla. Obe možnosti sú pre deti nepohodlné a tiež nebezpečné. Navyše sa týmto spôsobom dajú prevážať len väčšie deti.
Cyklovozíky aj pre bábätká
Cyklovozíky je možné zložiť do malých rozmerov. Dajú sa previezť autom, či už v kufre, alebo v strešnom boxe. Po rozložení sa veľmi dobre ovládajú ako kočiar a tiež ako vozík za bicykel. Pripevňujú sa k zadnému kolesu, takže vám umožnia sa oddávať cyklistike bez obmedzení. Ťažisko vozíka a tyč na pripevnenie sú skonštruované tak, aby sa vozík neprevrátil ani po vašom páde z vozíka. Práve táto vlastnosť je pre bezpečnosť dieťaťa kľúčová. Najlepšou správou je, že bicyklovanie nemusíte odložiť až do odrastenia detí. Vďaka vložke je možné v cyklovozíku prevážať deti od narodenia.
Maximálna bezpečnosť
Okrem systému zabezpečenia proti prevráteniu sú detské cyklovozíky vo vnútri vybavené popruhmi. Systém popruhov drží telíčko dieťaťa pevne vo vozíku. Dôležité je odpruženie. Ak radi jazdíte v lesnom teréne, sústreďte sa na detské cyklovozíky s kvalitným odpružením. V tomto prípade je dobré kúpiť vozík s ochranou proti zachyteniu vetvičiek do konštrukcie vozíka. Zábrana tvorí ochrannú bariéru medzi vonkajšou časťou vozíka a okolím. Dbajte na to, aby mal vozík parkovacie brzdy. Počas jazdy sú dôležité reflexné prvky a vlajka.
Cyklistike sa venujete hlavne v lete, takže na škodu nie je ochranná sieťka proti hmyzu a rôzne druhy clôn, ktoré sa dajú do vozíka nainštalovať dodatočne. K vozíku prikúpte pláštenku a dajú sa kúpiť tiež brašne, tie rozšíria odkladacie možnosti vozíka.
Bezpečnosť v horách – pozor na pošmyknutie
Len nedávno sa médiami prehnala informácia o nešťastnej udalosti, kedy sa matka troch detí zrútila do rokliny. Bohužiaľ v tomto prípade jej už nebolo pomoci a deti prišli o milovanú mamičku. Príčiny pádu nepoznáme, ale vieme vám poradiť, ako sa podobnému nešťastiu vyhnúť a minimalizovať riziko zranenia v horách. Aké sú pravidlá pohybu v horských oblastiach?
Do hôr v žiadnom prípade ako na mólo
Každý horský záchranár vám ako prvé pravidlo bezpečnosti na horách poradí, aby ste do hôr chodili obutí v špeciálnej obuvi. Turistická obuv je z hľadiska bezpečnosti v horách najviac dôležitý prvok. Možno si kladiete otázku, ako obyčajné topánky môžu byť tak dôležité. Ide o to, že tenisky alebo iná vychádzková obuv neplnia tri funkcie – nedokážu spevniť členky, nechránia chodidlo pred porezaním a nemajú protišmykovú podošvu.
Na druhej strane turistické topánky všetky uvedené vlastnosti majú. Investícia do turistickej obuvi je investíciou do bezpečnosti a pohodlnej túry bez rizík únavy alebo zranenia. Obuv na túry je možné kúpiť ako pánsku, detskú a k dispozícii je tiež dámska turistická obuv. Do hôr sa nechodí ako na prehliadkové mólo, ale prvoradá je funkčnosť topánok i oblečenia.
Ako sa v horách pohybovať bezpečne
Okrem obuvi a oblečenia je dôležitým prvkom bezpečnosti človek, teda vy sami. Ani tá najdrahšia výbava vám nepomôže, keď sa nebudete chovať rozumne a zodpovedne. Dôležitá je materiálna i fyzická pripravenosť. Túru vždy prispôsobte svojim fyzickým zdatnostiam. Vyberte si takú trasu, o ktorej ste presvedčení, že ju zvládnete prejsť do zotmenia. Rátajte s časovou rezervou.
Na bezpečnosť samozrejme vplýva aj počasie. Sledujte predpoveď počasia a v prípade, že príde k jeho rýchlej zmene, radšej sa uchýľte do bezpečia. Turistické topánky majú síce protišmykovú podošvu a sú vodeodolné, ale s dažďom často prichádza búrka alebo silný vietor.
Do lesa by ste nemali chodiť sami. V skupine ste vo väčšom bezpečí, ak príde k zraneniu. Niekto zo skupiny s vami zostane a ostatní vedia privolať pomoc. Menšie zranenia dokážete ošetriť vďaka pribalenej cestovnej lekárničke alebo škatuľku poslednej záchrany. Kvôli rýchlejšiemu príchodu záchranárov je vhodné, aby ste nikdy z plánovanej trasy nevybočili a vedeli presne, kde sa práve nachádzate.
https://www.shutterstock.com/image-photo/female-tourist-injured-leg-mountains-during-341612894
Meta:
Najviac nebezpečné sú v horách zranenia spôsobené pošmyknutím. Ako predísť riziku pošmyknutia v horskom teréne.
3 hrady, 3 pýchy Slovenska – tipy na jarnú turistiku
Slovensko sa môže pýšiť nielen nádhernou prírodou, ale tiež prekrásnymi historickými pamiatkami. Sme jednou z mála krajín, kde sa zachovali majestátne hrady. Na jar odporúčame spoznávať nielen prírodné krásy, ale tiež krásy slovenských hradov a zámkov. Ktoré 3 hrady sú pýchou Slovenska?
Spišský hrad
Spišiaci majú byť na čo hrdí. Najväčší hradný komplex v strednej Európe je síce čiastočne zrúcaninou, ale pri pohľade z diaľky vyvoláva zimomriavky. Právom ide o pamiatku zapísanú v UNESCO. Komplex je naozaj rozsiahli, takže si na jeho prehliadku nezabudnite obuť turistické topánky. Na Spišskom hrade môžete okrem iného obdivovať muzeálne expozície a čarokrásnu kaplnku Svätej Alžbety.
K hradu sa dá síce dostať vozidlom až takmer pred vstupnú bránu, ale odporúčame prehliadku hradu spojiť s poznávaním okolitej prírody. Nádherná a stredne náročná je trasa trvajúca približne 1 hodinu, ktorá vedie z mesta Spišské Podhradie priamo na hrad. Turistická obuv sa vám pri výstupe iste zíde. Pre menej zdatných turistov bude stačiť prehliadky samotná, keďže hradný komplex sa rozprestiera na neuveriteľných 4 hektároch.
Oravský hrad
V oveľa zachovanejšom stave, ako je spomínaný Spišský hrad, je hrad Oravský. Na skale nad Oravským Podzámkom sa týči obrovský komplex hradných budov. Pri návšteve hradu nezabudnite vykuknúť z jedného z hradných okien a užiť si aspoň okamih pohľadom na prírodné scenérie. Na pozeranie je toho veľa aj v interiéri hradu. Expozície nábytku a obrazov sú vskutku nádherné. Zaujímavá je tiež prehliadka podzemných chodieb, ktoré pripomínajú bludisko.
Pre tých z vás, ktorí sa radi boja, odporúčame absolvovať prehliadku hradu v nočných hodinách. Pre ostatných je perfektným tipom spojenie návštevy Oravského hradu a stredovekej dediny Sokoliarov, ktorá sa nachádza v Oravskom Podzámku. V dedine nájdete expozície z bežného života ľudí v rannom stredoveku. Nezabudnite, že spojenie dvoch výletov si vyžaduje, aby vaše nohy chránila pánska a dámska turistická obuv.
Hrad Červený kameň
Keď zavítate na Západné Slovensko, vyčleňte si aspoň dve hodiny na prehliadku Hradu Červený kameň. Perfektne udržiavaný hradný komplex s ešte krajšou expozíciou je lákadlom pre dospelých i detí. Počas letných mesiacov sa na hrade konajú rôzne výstavy, prehliadky sokoliarov a festivaly. Pred hradom je možné sa povoziť na poníkoch.
V očarujúcom hradnom komplexe máte na výber zo 4 okruhov. Najdlhší okruh trvá 75 minút a spája prehliadku 24 hradných miestností a rozľahlého hradného podzemia. Okrem platených okruhov je možné sa poprechádzať bezplatne po hradnom parku.
Meta description:
Tipy na výlet s deťmi. Spojenie turistiky a spoznávania histórie Slovenska. Tri najkrajšie slovenské hrady.
7 zaujímavých informácií o strešných boxoch
Za pár mesiacov nastane premiestňovanie Slovákov k moru. Veľa z nich sa vyberie na dovolenku vlastným autom. Ceny benzínu síce rastú, ale vlastná doprava ešte stále vyjde lacnejšie ako letecký zájazd. K cestovaniu na dovolenku autom neodmysliteľne patrí veľa batožiny. Na scénu prichádzajú strešné boxy. Práve jeden zháňate? Prečítajte si zaujímavé informácie o strešných boxoch.
1. Strešné boxy alebo nosiče
Veľa ľudí si mýli strešné boxy a nosiče. Nosiče sú pomôcky, na ktoré sa pripevňujú hlavne športové potreby. Medzi najviac využívané patria nosiče bicyklov. Strešné boxy sú určené na preváženie rôzneho nákladu, a to hlavne batožiny.
2. Existujú dokonca látkové boxy
Strešné boxy sa vyrábajú z rôzneho materiálu. Najkvalitnejšie sú tie, ktoré boli vyrobené z ABS plastu. Dokonalé sú tie, ktorých povrch je ošetrený proti UV žiareniu. Okrem ABS plastu sa boxy vyrábajú z polystyrénu a dokonca textilu. Samozrejme, že ide o málo odolné boxy s krátkou životnosťou.
3. Boxy majú rôzny tvar
Strešné boxy majú rôzny tvar. Môžu byť úzke a vysoké, široké a nízke alebo tak malé, že sa zmestia na polovicu strechy. Menšie boxy sú skvelé v tom, že vám na streche zostane miesto na jeden až dva bicykle.
4. Strešný box je pre celú rodinu
A čo objem? Neobávajte sa, že by sa do boxu nezmestil manželkin lodný kufor alebo detské cyklovozíky. Najmenšie strešné boxy sa vyrábajú s objemom okolo 250 litrov, ale tie najväčšie pojmú až 700 litrov.
5. Boxy a skreslená predstava
Pozor na to, že strešné boxy nemôžu prečnievať cez strechu. Niektorí motoristi majú mylnú predstavu o veľkosti strechy. Pred kúpou boxu zmerajte šírku a dĺžku strechy. Nezabudnite preveriť jej nosnosť, dynamické a statické zaťaženie vozidla.
6. Strešné boxy a manipulácia
Aby sa vám do boxu veci ľahko ukladali, zvoľte box s otváraním do strán. Dôležité je, aby box disponoval vnútornými popruhmi pre zabezpečenie nákladu. Čo sa uzamykania týka, najbezpečnejšie sú strešné boxy s centrálnym uzamykaním.
7. Strešné boxy a riadenie vozidla
Strešné boxy, či už prázdne, alebo naplnené do prasknutia, zhoršujú jazdné vlastnosti. Pozor si dávajte na diaľniciach pri prudšom vetre. Šoférujte pomalšie a zmierte sa s tým, že box ovplyvní spotrebu automobilu.
Vyskúšajte paragliding! Zaručene neoľutujete
Paragliding je aktivita, ktorá fascinuje divákov a nadchne aktérov. Paraglidisti vo vzduchu vyzerajú ako farební vtáci a unášaní vetrom sa zdajú byť maximálne slobodní. Pri takomto pohľade nejeden z vás zatúži po tom, aby paragliding aspoň raz vyskúšal. Ak vás podobná túžba pochytila, vyskúšajte si lietanie aj vy. Zaručene neoľutujete.
Motorový a klasický paragliding
Pri paraglidingu máte dve možnosti. Klasický paragliding sa realizuje za pomoci padákového kĺzaku. Lietanie je možné vďaka vzdušným prúdom, ktoré sa dostanú pod látkový padák. Pri štarte je nutné sa rozbehnúť a všetko ostatné za vás spraví vietor. Pri rozbehu je vhodné zvoliť vyvýšené miesta, z ktorých sa spustíte smerom dolu. Motorový paragliding je viac o akrobacii a prináša vskutku adrenalínové pocity. Na štart nepotrebujete nájsť vyvýšené miesto, takže let je možné zrealizovať kdekoľvek. Motorový, akrobatický paragliding sa dá zakúpiť ako zážitkový darček. Počas akrobatického paraglidingu zažijete preťaženie 5G a užijete si šialené otočky i let dolu hlavou.
Paragliding s padákovým kĺzakom
Padákový i motorový paragliding je bezpečný, keďže ide o lietanie pod dohľadom inštruktora. Ak chcete lietať sami, musíte sa prihlásiť na niekoľkodňový kurz paraglidingu. Ako sa lieta s padákovým kĺzakom? S padákovým kĺzkom nedokážete robiť také krkolomné kúsky ako s motorovým. Napriek tomu si let plne užijete a dokonca je možné lietať dvomi spôsobmi. Prvý typ paraglidingu sa nazýva termický. Počas letu ide o to, aby ste sa dostali čo najvyššie. Klasický paragliding je o niečo pokojnejší. Príjemný let je spojený s pohľadom na prírodu a užívaním si pocitu z lietania v otvorenom priestore.
Pohodlné lietanie
Nech už si vyberiete akýkoľvek typ paraglidingu, nemusíte sa obávať o pohodlie. Tandemové lietanie je komfortné a bezpečné. Let si užívate pripevnený do sedáku. Takéto lietanie je pohodlnejšie ako let balónom. V závislosti od organizátora letu je trvanie letu v rozmedzí od 10 do 30 minút. Pred letom vás čaká inštruktáž a po lete pomôžete so zložením padáka. Nezabudnite overiť predpoveď počasia a vhodne sa obliecť.
Kde je možné lietať
Na Slovensku sa paragliding organizuje predovšetkým na Liptove. Ďalšími obľúbenými lokalitami paraglidistov je Orava, Veľká Fatra alebo Nízke Tatry. Ide o lokality, ktoré sa nachádzajú vo vyšších polohách a ponúkajú možnosť pohľadu na nádhernú panorámu prírody.
Prečo som sa rozhodol kúpiť stan na auto
Minulú zimu sa mi dostal do rúk propagačný článok o stanoch na auto. Ihneď ma myšlienka stanovania na streche auta nadchla. Som tak trochu dobrodruh a rád skúšam nové veci. Prečo by som nevyskúšal aj netradičné kempovanie? Krok ku kúpe autostanu bol rýchly. Chcete vedieť, ktoré dôvody pre kúpu stanu na strechu zavážili v mojom prípade?
1. Som aktívny človek
S manželkou sme aktívni ľudia, ktorí netrávia dovolenky ležaním na pláži. Takmer vždy si vyberieme poznávacie zájazdy alebo miesta, kde je možné sa venovať cyklistike. Na dovolenky jazdíme vlastným autom. Nie sme viazaní na termíny, hotely a ani sprievodcov. Na každú dovolenku so sebou berieme bicykle, ktoré vyložíme na nosiče bicyklov na ťažné. Na streche máme miesto, a preto prevážanie autostanu nie je problém.
2. Mám problémy s krížami
V minulosti sme dovolenky často trávili v kempoch a nerobilo nám problém spať v aute na sklopených sedačkách alebo v klasickom stane. Rokmi sa dostavili problémy s krížami. Na tvrdom nedokážem spať. Ak by som jednu noc strávil na vlhkej zemi, asi sa už nepostavím. Stan na auto je postavený na streche, takže vlhkosť nehrozí. Viete, že súčasťou autostanu je i matrac? Už iste chápete, prečo som s jeho kúpou neváhal.
3. Žena má odpor k hmyzu
Bez manželky by dovolenka nebola úplná. Veď kto by mi do všetkého klábosil a otravoval ma so suvenírmi, zmrzlinou, nákupom oblečenia? Manželku so sebou zoberiem rád, ale v minulosti mala v klasických stanoch obrovský problém s hmyzom. Keby ste počuli to jačanie, keď sa objavil v stane mravec alebo nedajbože jašterica, tak si myslíte, že ju niekto bije. Autostany ju presvedčili, že aj kempovanie má svoje čaro.
4. Nemám peniaze navyše
Dve dovolenky v lete a k tomu kvalitné bicykle niečo stoja. V zime si rád zalyžujem. Peniaze navyše nemám, a preto sa mi investícia do odolného autostanu zdala dobrý nápad. Vďaka tomu, že v stane na auto nie ja až taká zima, jazdíme na dovolenky na začiatku a konci letnej sezóny. Kempy sú mimo hlavnej sezóny lacnejšie a ja ušetrím možno aj na tretiu dovolenku.
5. Milujem pocit slobody
Milujem pocit slobody a prepojenia s prírodou. V stane na auto ráno otvorím hlavný otvor a z výšky vidím nádhernú scenériu pod sebou. V noci zaspávam s otvoreným horným priezorom a pozorujem hviezdy. S autostanom sa nebojím kempovať kdekoľvek.
Čo viete o snehových reťaziach? Otázky a odpovede
Počas dlhých zimných večerov môžete robiť milión vecí. Napríklad čítať, štrikovať, učiť sa jazyky alebo rozširovať svoje vedomosti z oblasti motorizmu. Vo sfére rozširovania vedomostí vám môžeme pomôcť. Čo všetko viete o snehových reťaziach? Veľmi málo? Tak čítajte nasledujúce riadky.
Musím snehové reťaze voziť v aute?
Snehové reťaze na osobné vozidlá nie sú súčasťou povinnej výbavy. Súčasťou výbavy nie sú ani ako reťaze na dodávky. Povinnosť ich so sebou voziť majú nákladné vozidlá nad 12 ton.
Kde je povinné nasadiť snehové reťaze?
Snehové reťaze musíte nasadiť na hnaciu nápravu vozidla za značkou C14 – Použiť protisklzové reťaze. Príkaz sa vzťahuje len na situácie, kedy je na vozovke vrstva snehu.
Môžem s reťazami jazdiť aj mimo určeného úseku?
Snehové reťaze môžete použiť na vozovke, ktorá sa vám zdá neprejazdná. Napríklad mimo mesta alebo pri vychádzaní z parkoviska. Pozor na to, že jazda po holom asfalte s nasadenými reťazami môže zničiť reťaze, pneumatiky Kormoran alebo asfalt.
Je nasadenie snehových reťazí komplikované?
Áno, nasadiť klasické reťaze na kolesá je poriadna fuška. Všetko si môžete uľahčiť tak, že kúpite textilné reťaze alebo kovový model s automatickým upínaním. Nielenže ušetríte čas, ale tiež nebudete riskovať, že poškodíte hliníkové disky.
Sú textilné snehové reťaze menej účinné?
Ak sa rozhodnete pre kúpu textilných reťazí, overte si ich certifikáty. Odporúčame textilné reťaze AutoSock, ktoré sú schválené na používanie v celej EU a ich účinnosť je vysoká na ľade i snehu.
Ktoré snehové reťaze sú najkvalitnejšie?
Najviac účinné a kvalitné sú oceľové reťaze so šikmou stopou. Tieto reťaze dokonale pokrývajú behúň, čím maximálne zvýšia trakciu kolies. Kovové reťaze vydržia niekoľko sezón i v prípade, že ich budete používať denne.
Ovplyvňujú snehové reťaze jazdu?
So snehovými reťazami musíte jazdiť veľmi opatrne. Nesmiete prekročiť rýchlosť nad 50 km/h. Vyhnite sa prudkému brzdeniu a obozretní buďte v zákrutách. Možno budete musieť deaktivovať niektoré veľmi citlivé elektronické merače vo vozidle, ktorých činnosť reťaze ovplyvňujú.
Zábava v bahne? Jedine so štvorkolkou
Štvorkolky sa nám v mysli spájajú s predstavou stroja zapadnutého v bahne. Už menej si ich vieme predstaviť na diaľnici. Štvorkoly sú terénne vozidlá a do terénu naozaj patria. Patria tiež do bahna, bez ktorého to v štvorkolke skrátka nejde. Keď už si raz sadnete do sedadla štvorkolky, prejazd potokom alebo bahniskom určite nevynecháte.
Každá zábava niečo stojí
Prejsť štvorkolkou cez bahno nie je problém. Problém nastane, keď do bahna zapadnete alebo sa bahno dostane do komponentov vozidla. Oba problémy sa dajú riešiť. Prvý kúpou príslušenstva a druhý očistením vozidla ihneď po jazde.
Zapadnutie do bahna
Ak sa vám podarí zapadnúť, je dobré mať po ruke iných jazdcov, ktorí vás z bahna vytiahnu. Je možné, že ste vlk samotár. V tomto prípade majte po ruke navijak. Nie všetky štvorkolky navijakom disponujú od výrobcu. Navijaky ako doplnková výbava nie sú až tak drahé, a preto odporúčame jeden kúpiť. Navijak je jedným koncom pripevnený k zadnej časti štvorkolky. Druhý koniec upevníte na strom a po spustení mechanizmu navijaka sa vaše vozidlo dostane aj z najhlbšieho bahna. Zapadnutiu do bahna sa dá zabrániť. V prípade, že sa chystáte prejsť cez niekoľkokilometrový premočený terén, vymeňte kolesá za snežné pásy. Ak ich nevymeníte, kolesá sa vám budú prešmykovať, jazda sa značne spomalí alebo sa do bahna zaboríte. Pásy pomáhajú štvorkolke s prejazdom cez sneh, bahno a piesok.
Pozor na motor
Počas prejazdu cez veľmi hlboké bahno by mala byť vaša štvorkolka vybavená špeciálnou súpravou. Ide o akýsi šnorchlovací set, ktorý motoru dodáva pod vodou alebo v bahne čerstvý vzduch.
Po jazde ihneď do sprchy
Motorky, trojkolky či iné vozidlá je nutné pravidelne čistiť. To isté platí aj o štvorkolkách, a to hlavne po jazde cez bahno. Čím rýchlejšie štvorkolku očistíte, tým sa viac znižuje riziko zanesenia bahna do súčiastok vozidla. Navyše zaschnuté bahno sa so štvorkolky čistí oveľa horšie ako jeho čerstvá nádielka. Na čistenie štvorkoliek sú vhodnejšie klasické ako tlakové hadice. Ak bahno na povrchu štvorkolky zaschlo, použiť môžete prípravky, ktoré maz a bahno rozpustia.
Turistika je oveľa zdravšia, než si myslíte
Venovať sa turistike so sebou nesie veľa výhod, ktoré sa prejavia na vašom tele i psychike. V prvom rade ide o redukciu váhy. Spomenúť musíme tiež formovanie tela, kvôli ktorému dvíhajú denne milióny ľudí ťažké činky vo fitness centrách. Aj pri formovaní vám pomôže turistika. Čo všetko sa vo vašom živote zmení, keď sa začnete turistike venovať?
Na čo nezabudnúť pred prvou túrou
Ešte pred tým, ako sa vrhnete do náručia hôr, myslite na výbavu resp. výstroj. Na turistiku musíte mať nielen vhodné oblečenie, ale tiež turistické topánky. Ako začiatočníkovi vám bude stačiť nižšia turistická obuv po členky. Po čase sa pustíte výstupov, kedy vám pri zdolávaní vrcholov dobre poslúži vyššia pánska a dámska turistická obuv s pevnejšou podošvou. Oblečenie vždy vrstvite. Základom je funkčná bielizeň, ktorá sa postará o termoreguláciu tela. Kúpte si tiež dostatočne veľký turistický batoh, aby sa do neho zmestilo jedlo, voda, lekárnička, kompas, mapa a iné drobnosti.
Turistika prináša desiatky zdravotných benefitov
Turistika podobne ako rýchla chôdza blahodarne pôsobí na činnosť srdca resp. na funkciu kardiovaskulárneho systému. Už pri miernom výstupe sa zvyšuje váš tep, čo znamená, že srdcový sval sa posilňuje. S tým súvisí eliminácia prejavov iných ochorení ako sú vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol alebo cukrovka. Vďaka turistike sa vám podarí zhodiť nadbytočné kilogramy a formovať. Kúpte si trekingové palice a okrem nôh dostanú zabrať aj paže, ramená a prakticky celá vrchná časť tela. Počas chôdze po nerovnom teréne musíte udržiavať balans, čo znamená, že sa zlepší koordinácia tela a spevnia svaly stredu tela. Nezabúdajte však na to, že jedine turistické topánky sú vhodné do nerovného terénu. Na záver zdravotných benefitov turistiky spomenieme tiež fakt, že je to šport, ktorý bráni vzniku osteoporózy. Turistika pomáha budovať kostné tkanivo, kosti i kĺby sa stávajú pevnejšie a odolnejšie.
Vďaka turistike budete odolnejší zvonku i zvnútra
Mať pevné telo nestačí. Ak nebude v poriadku vaša psychika, tak sa zrútite ako domček z karát. Tráviť celý rok len v práci, žiť v meste a následne doma pozerať televízor vedie k depresiám. Pre duševné zdravie potrebujete občas z mesta odísť, a preto je práve turistika vhodným športom, počas ktorého spojíte starostlivosť o telo i dušu. Pohľad na prírodu a zážitky počas výstupov vyplavujú v tele endorfíny. Pocity šťastia pocítite počas každého turistického výletu a z hôr sa vrátite plní energie i nových nápadov. V horách sa odpútate od každodenného stresu a nájdete duševnú rovnováhu.
Horskí záchranári varujú – v horách nepodceňujte terén a vhodne sa obujte
Horskí záchranári majú plné ruky práce počas celého roka. V zime ich potrápia lyžiari, ktorí sa pohybujú mimo upravených svahov. V lete ide o turistov, ktorí precenia svoje sily, skúšajú neoznačené terény, sú nevhodne oblečení a hlavne majú na chodidlách nesprávnu obuv. Podceniť terén a k tomu si obuť sandále znamená veľké riziko pošmyknutia, vyvrtnutia členkov a zlomenín.
Záchranári radia – bez turistickej obuvi do hôr nechoďte
Keby boli všetci ľudia rozumní a nechodili do hôr v teniskách či šľapkách, tak by mali záchranári o 90 % menej práce. Možno tomu neveríte, ale nevhodná turistická obuv je naozaj príčinou veľkej časti zranení v horách. Nielen zranenia nôh, ale tiež zlomeniny rúk sú následkom pošmyknutia alebo vyvrtnutia chodidla, pretože turisti z nejakého dôvodu nemali turistickú obuv. Turistická obuv nie je až tak drahá ako si myslíte. Značkové tenisky niekedy vyjdú oveľa viac ako pánska alebo dámska turistická obuv. Vráťme sa však späť k záchranárom, ktorí hromžia nad hlúposťou návštevníkov hôr. Je jasné, že všetky druhy topánok s mäkkou podrážkou nie sú dostatočne stabilné, aby dokázali chrániť pred pádom. Veľmi nepríjemné je, keď s takouto topánkou na nohách stúpnete na ostrý kameň. Vplyvom prudkej bolesti môžete spadnúť alebo ak ste na okraji cestičky, zrútite sa zo svahu.
Turistické topánky sú oporou i ochranou
Turistické topánky nielenže chránia pred mnohými zraneniami, ale tiež chránia vaše zdravie. Kvalitné topánky pre turistov vždy disponujú vodovzdornou membránou, vďaka ktorej sa vlhkosť nedostane do vnútra obuvi. Veď chodiť niekoľko hodín s mokrými nohami je nepríjemné a samozrejme, že prechladnete. Druhou vecou je už spomínaná podošva, ktorá je u tenisiek tenká a šmykľavá. Turistická obuv má podošvu do detailov prepracovanú. Drážky na podošve odvádzajú vodu a stredná časť bráni pošmyknutiu. Navyše je podošva turistických topánok spevnená a odpružená. Nebudete cítiť kamienky a znížite otrasy, ktoré vyvolávajú bolesti kĺbov.
Podcenený terén a precenené sily
Horskí záchranári sa stretli s úrazmi ľudí alebo ich uviaznutím, pretože podcenili terén. Ideálne je vyraziť do hôr ráno a vrátiť sa večer. Predídete tak riziku, že nestihnete trasu prejsť a začne sa stmievať. Často sa stáva, že záchranári musia ratovať turistov, ktorí sa vyčerpali a nedokážu sa do základného tábora vrátiť. Noc v horách je poriadne studená a podchladenie vedie k smrti. Preto si vyberajte trasu podľa svojich fyzických síl. Záchranári vám tiež radia, aby ste si do mobilu stiahli aplikáciu horskej služby, ktorá vás včas upozorní na stav trasy, zmeny počasia a v prípade núdze im poskytne vaše GPS súradnice.