Blog
5 rád, ktoré vám ušetria peniaze na palivo
Kto jazdí autom denne, ten musí poriadne hlboko načrieť do peňaženky. Koncom leta sa ceny pohonných hmôt opäť zvýšili, takže výdavky pôjdu ešte viac smerom nahor. Možnosti máte dve. Buď budete nechávať auto častejšie v garáži, alebo sa naučíte jazdiť šetrne. Ako na šetrné jazdenie? Držte sa našich 5 rád.
1. Preč so zbytočnou záťažou
Všimli ste si, ako jazdia na cestách stovky áut s namontovaným strešným boxom? Tento jav je vidieť aj v mimo dovolenkovom období. Je len malá pravdepodobnosť, že daní motoristi vozia v strešnom boxe dôležitý náklad. Skôr ide o pohodlnosť a lenivosť strešný box odmontovať. Box na streche, dokonca aj prázdny, zvyšuje aerodynamický odpor. Plne naložený box a zbytočnosti v kufri môžu spotrebu zvýšiť o 15 až 20 %.
2. Zamerajte sa na pneumatiky
Veľa sa hovorí o správnom tlaku pneumatík. Je pravda, že podhustené pneumatiky kormoran zvyšujú valivý odpor a tým pádom aj spotrebu. Odborníci vravia o zvýšenej spotrebe až do 30 %. Nielen tlak v pneumatikách je dôležitý. Kupujte kvalitné letné a zimné pneumatiky, ktorých hodnotenie valivého odporu je v kategórii A. Nešetrite na prezúvaní, pretože zimné pneumatiky v lete môžu zvýšiť spotrebu o 5% Navyše si koledujete o kolíziu kvôli predĺženej brzdnej dráhe.
3. So športovými potrebami opatrne
Bod 3 súvisí s preťažením vozidla resp. s nákladom na streche. Ak prevážate na streche športové potreby, jazdite plynulo a nie príliš rýchlo. Napríklad nosič bicyklov na strechu pri rýchlej jazde zvýši spotrebu automobilu až o 30 %. Podobne sú na tom surfy, kajaky a nafukovacie člny.
4. S motorom zaobchádzajte v rukavičkách
Studený rozjazd vás môže stáť prvé kilometre jazdy až 20 % viac paliva. Vyvarujte sa však chodu na voľné otáčky. Po naštartovaní pár sekúnd vyčkajte a vyrazte na cesty. Udržujte nižšiu rýchlosť a tiež nižšie otáčky. Takto jazdite približne prvé 2 až 3 kilometre. U väčšiny benzínových motorov je ideálne udržiavať 2500 otáčok za minútu.
5. Zbavte sa zlozvykov a pohodlia
Ďalšími faktormi, ktoré vplývajú na spotrebu automobilu sú jazdenie s otvorenými oknami, púšťanie klimatizácie, keď ju nepotrebujete a zapínanie zbytočných elektrických zariadení ako sú vyhrievané sedadlá. Spotreba elektrickej energie zaťažujte motor, ktorý energiu musí vyrábať, čím sa zvýši spotreba vozidla. Pravidelné návštevy servisu predídu technickým poruchám – chránite motor i svoju peňaženku.
Idylická dovolenka na Orave. Aj s deťmi!
Zarezervovali ste si ubytovanie na Orave? Tu sa nudiť určite nebudete. Región ponúka plno možností, ako stráviť dovolenkový čas. Či sa rozhodnete pre turistiku, spoznávanie histórie a kultúry, jaskýň a hradov, výlet sa zapáči aj vašim deťom.
Čo nám núka Orava
Deti zväčša návšteva múzeí nefascinuje, no ak je múzeum situované v prírode, určite im bude mať čo povedať. Zájdite s najmenšími do Múzea oravskej dediny v Zuberci a nechajte ich na vlastné oči vidieť, ako ľudia kedysi žili, chovali zvieratá či sa venovali poľnohospodárstvu. Bohatá expozícia ich nadchne. Ak sa nebojíte plavby loďou, môžete si kúpiť lístky na 90-minútovú okružnú plavbu po Oravskej priehrade. Mnohí tento výlet komentujú ako zážitok na celý život.
Podobné zimomriavky vám prinesie plavba plťou po Orave sprevádzaná odborným výkladom o pltníctve. Určite vašu pozornosť upriamia aj na majestátny Oravský hrad, ktorý je pýchou Oravského Podzámku. Zájdite tam na prehliadku, a pokiaľ ste na výlete s deťmi, najlepšie v čase, keď sa na hrade pohybujú strašidlá a konajú divadelné predstavenia.
Široké možnosti pre turistov
Na Orave sa nemusíte obávať turistiky so svojimi deťmi. Nachádzajú sa tu aj jednoduché turistické chodníky, ktoré s nimi určite zvládnete. Navštívte nádherný 12-metrový vodopád v obci Lúčky, Roháčske plesá a nádherné okolité doliny. Oravská lesná železnica neďaleko Oravskej Lesnej má k dispozícii starý vláčik, ktorým sa radi povozia veľkí i malí turisti. Na Kubínskej holi sa preveziete lanovkou a spoznáte Oravu z výšky. Nachádza sa tu aj originálny lanový park Tarzania, kde si môžu bezpečne pomocou istenia poloziť pomedzi stromy malí aj veľkí odvážlivci. Nazbierate tu množstvo perfektných rodinných zážitkov.
Ubytovanie na Slovensku za babku
Nemusíte obetovať babku, aby ste si našli výhodné ubytovanie počas svojej rodinnej dovolenky. Babku však pokojne zoberte so sebou, môže vám postrážiť deti, zatiaľ čo vy si budete chcieť vychutnať súkromie alebo romantickú prechádzku a rande vo dvojici. Kde inde to bude romantickejšie, ak nie v objatí slovenských hôr? Na stránkach fiemso.com nájdete lacné ubytovanie na Slovensku v lokalite, ktorú si zvolíte za svoju dovolenkovú destináciu. Vyberte si, či chcete bývať v apartmáne, chate, drevenici alebo penzióne, definujte počet osôb a nocí a rezervujte si svoju dovolenku priamo u majiteľa ubytovania, bez vedľajších poplatkov. Dovolenka na Orave v modernom penzióne s detským ihriskom sa vašim najmenším určite zapáči.
Výhody a nevýhody last minute zájazdov
Predstavte si, ako plynú dni. Do roboty a z roboty, doma plno povinností, možno i nejaké osobné problémy. Myšlienka na dovolenku však dokáže vzchopiť každého. Prečo si ju nezarezervovať aj teraz hneď a o týždeň necestovať?
Prečo last minute dovolenka
- Nemusíte na ňu dlho čakať
Čakanie na dovolenku vie byť pekne otravné. Odpočítavame dni v kalendári a neuvedomujeme si, ako nám čas preteká pomedzi prsty. Užívajme si deň čo deň a last minute dovolenka nech je len príjemným spestrením života, nie svetlom na konci tunela, ktoré nás vyvedie zo šialeného pracovného kolotoča.
- Je lacnejšia ako dovolenka objednaná v predstihu
Last minute ponuky sa usilujú získať turistov, ktorí by doplnili posledné miesta v lietadle, autobuse alebo v hoteli. Ak niekto svoju dovolenku na poslednú chvíľu zrušil, vy si tú dovolenku môžete na poslednú chvíľu kúpiť, ale oveľa lacnejšie. Veď je „z druhej ruky“.
- Vnesiete do svojho života novú dávku spontánnosti
Na last minute zájazdoch je skvelé to, že vďaka ponukám cestovných kancelárií reagujeme pružne a spontánne. Neriešime, prečo na dovolenku nejsť, naopak vítame skvelý nápad a možnosť spestriť si aktuálne dni.
- Dovolenka bez cestovnej horúčky
Určite poznáte to príjemné mravčenie v bruchu, keď máte vycestovať niekam na výlet. Čím viac sa blíži, tým neskôr zaspávate a ešte v duchu uvažujete, čo všetko by ste si mali na dovolenku zabaliť a aké atrakcie na nej navštíviť. Last minute dovolenka vás psychicky nezničí. Vycestujete na ňu tak rýchlo, že zbytočnosti nestihnete riešiť.
- Ocitnete sa na mieste, o ktorom ste predtým neuvažovali
Spontánni cestovatelia neriešia, kam vycestujú, tešia sa, že vôbec vycestujú. Je im jedno, či sa dostanú na last minute do Mexika, alebo do Paríža. Láka ich spoznávať svet a jeho tajomstvá. Veľa z nich objaví krásu v celkom obyčajných krajinách.
Prečo nie last minute
- Nemusí sa páčiť šéfovi
Last minute dovolenky najmenej obľubujú naši vedúci, ktorým na poslednú chvíľu oznámime čerpanie dovolenky. Rovnako nespokojní môžu ostať aj starí rodičia, ktorým sa nečakane dostanú na prázdniny naše deti. Naše rozhodnutie vycestovať môže negatívne ovplyvniť viacero ľudí.
- Málo času na plánovanie, organizáciu a získanie potrebných informácií
Tiež si radi pred dovolenkou zisťujete základné informácie o dovolenkovej destinácii? Aká je tam mena, politické usporiadanie krajiny, či sú nutné očkovania? Píšete si dlhé zoznamy, čo si treba na dovolenku kúpiť, pobaliť a čo počas nej určite navštíviť? Last minute dovolenka vám príliš veľa času na plánovanie nedopraje.
- Dátum a miesto si určí cestovka
Nevýhodou last minute dovolenky je aj to, že o destinácii a termíne dovolenky rozhodne cestovná kancelária, a pokiaľ chcete náhle niekam vycestovať, musíte sa rozhodnúť len pre krajinu a termíny, ktoré sú aktuálne v ponuke.
- Nemusí sa vám páčiť hotel
Last minute zájazdy vám neumožnia vybrať si ubytovanie podľa vlastných preferencií. Možno sa nedočkáte izby s výhľadom na more ani hotela kúsok od pláže.
- Nevyhovujúca klíma
Na vašej last minute dovolenke môže aj celý čas pršať alebo vás potrápia tropické teplá. Vycestujete na poslednú chvíľu, nedostatočne pripravení, budete ubytovaní v hoteli, ktorý by ste si bežne nevybrali, a ešte vás potrápi aj počasie? Mnohí povedia radšej nie! No dobrodruhovia si každý zážitok uchovajú v srdci.
Aktívna dovolenka? S detským cyklovozíkom žiadny problém
Mladí rodičia sa len ťažko vzdávajú všetkých činností a aktivít, ktoré robili pred príchodom dieťaťa na svet. Niektorých sa však budú musieť vzdať a iné sa dajú realizovať aj s dieťaťom. Chce to len pár nápadov a investíciu. Ak túžite toto leto po aktívnej dovolenke na bicykli, kúpte detský cyklovozík. Vozík zvládne každý terén a vy si môžete užívať vybrané cyklistické trasy s dieťaťom.
Cyklovozík je lepší ako detská sedačka
V zahraničí sú detské cyklovozíky viac využívané ako športové kočiare. U nás je to naopak. Svoje robí vyššia cena vozíkov a možno tiež neznalosť rodičov. Vo väčšine prípadov vidíte na bicykloch len väčšie deti, ktoré sedia v sedačke. Sedačky sú umiestnené na zadnom nosiči alebo na stredovej tyči bicykla. Obe možnosti sú pre deti nepohodlné a tiež nebezpečné. Navyše sa týmto spôsobom dajú prevážať len väčšie deti.
Cyklovozíky aj pre bábätká
Cyklovozíky je možné zložiť do malých rozmerov. Dajú sa previezť autom, či už v kufre, alebo v strešnom boxe. Po rozložení sa veľmi dobre ovládajú ako kočiar a tiež ako vozík za bicykel. Pripevňujú sa k zadnému kolesu, takže vám umožnia sa oddávať cyklistike bez obmedzení. Ťažisko vozíka a tyč na pripevnenie sú skonštruované tak, aby sa vozík neprevrátil ani po vašom páde z vozíka. Práve táto vlastnosť je pre bezpečnosť dieťaťa kľúčová. Najlepšou správou je, že bicyklovanie nemusíte odložiť až do odrastenia detí. Vďaka vložke je možné v cyklovozíku prevážať deti od narodenia.
Maximálna bezpečnosť
Okrem systému zabezpečenia proti prevráteniu sú detské cyklovozíky vo vnútri vybavené popruhmi. Systém popruhov drží telíčko dieťaťa pevne vo vozíku. Dôležité je odpruženie. Ak radi jazdíte v lesnom teréne, sústreďte sa na detské cyklovozíky s kvalitným odpružením. V tomto prípade je dobré kúpiť vozík s ochranou proti zachyteniu vetvičiek do konštrukcie vozíka. Zábrana tvorí ochrannú bariéru medzi vonkajšou časťou vozíka a okolím. Dbajte na to, aby mal vozík parkovacie brzdy. Počas jazdy sú dôležité reflexné prvky a vlajka.
Cyklistike sa venujete hlavne v lete, takže na škodu nie je ochranná sieťka proti hmyzu a rôzne druhy clôn, ktoré sa dajú do vozíka nainštalovať dodatočne. K vozíku prikúpte pláštenku a dajú sa kúpiť tiež brašne, tie rozšíria odkladacie možnosti vozíka.
Bezpečnosť v horách – pozor na pošmyknutie
Len nedávno sa médiami prehnala informácia o nešťastnej udalosti, kedy sa matka troch detí zrútila do rokliny. Bohužiaľ v tomto prípade jej už nebolo pomoci a deti prišli o milovanú mamičku. Príčiny pádu nepoznáme, ale vieme vám poradiť, ako sa podobnému nešťastiu vyhnúť a minimalizovať riziko zranenia v horách. Aké sú pravidlá pohybu v horských oblastiach?
Do hôr v žiadnom prípade ako na mólo
Každý horský záchranár vám ako prvé pravidlo bezpečnosti na horách poradí, aby ste do hôr chodili obutí v špeciálnej obuvi. Turistická obuv je z hľadiska bezpečnosti v horách najviac dôležitý prvok. Možno si kladiete otázku, ako obyčajné topánky môžu byť tak dôležité. Ide o to, že tenisky alebo iná vychádzková obuv neplnia tri funkcie – nedokážu spevniť členky, nechránia chodidlo pred porezaním a nemajú protišmykovú podošvu.
Na druhej strane turistické topánky všetky uvedené vlastnosti majú. Investícia do turistickej obuvi je investíciou do bezpečnosti a pohodlnej túry bez rizík únavy alebo zranenia. Obuv na túry je možné kúpiť ako pánsku, detskú a k dispozícii je tiež dámska turistická obuv. Do hôr sa nechodí ako na prehliadkové mólo, ale prvoradá je funkčnosť topánok i oblečenia.
Ako sa v horách pohybovať bezpečne
Okrem obuvi a oblečenia je dôležitým prvkom bezpečnosti človek, teda vy sami. Ani tá najdrahšia výbava vám nepomôže, keď sa nebudete chovať rozumne a zodpovedne. Dôležitá je materiálna i fyzická pripravenosť. Túru vždy prispôsobte svojim fyzickým zdatnostiam. Vyberte si takú trasu, o ktorej ste presvedčení, že ju zvládnete prejsť do zotmenia. Rátajte s časovou rezervou.
Na bezpečnosť samozrejme vplýva aj počasie. Sledujte predpoveď počasia a v prípade, že príde k jeho rýchlej zmene, radšej sa uchýľte do bezpečia. Turistické topánky majú síce protišmykovú podošvu a sú vodeodolné, ale s dažďom často prichádza búrka alebo silný vietor.
Do lesa by ste nemali chodiť sami. V skupine ste vo väčšom bezpečí, ak príde k zraneniu. Niekto zo skupiny s vami zostane a ostatní vedia privolať pomoc. Menšie zranenia dokážete ošetriť vďaka pribalenej cestovnej lekárničke alebo škatuľku poslednej záchrany. Kvôli rýchlejšiemu príchodu záchranárov je vhodné, aby ste nikdy z plánovanej trasy nevybočili a vedeli presne, kde sa práve nachádzate.
https://www.shutterstock.com/image-photo/female-tourist-injured-leg-mountains-during-341612894
Meta:
Najviac nebezpečné sú v horách zranenia spôsobené pošmyknutím. Ako predísť riziku pošmyknutia v horskom teréne.
3 hrady, 3 pýchy Slovenska – tipy na jarnú turistiku
Slovensko sa môže pýšiť nielen nádhernou prírodou, ale tiež prekrásnymi historickými pamiatkami. Sme jednou z mála krajín, kde sa zachovali majestátne hrady. Na jar odporúčame spoznávať nielen prírodné krásy, ale tiež krásy slovenských hradov a zámkov. Ktoré 3 hrady sú pýchou Slovenska?
Spišský hrad
Spišiaci majú byť na čo hrdí. Najväčší hradný komplex v strednej Európe je síce čiastočne zrúcaninou, ale pri pohľade z diaľky vyvoláva zimomriavky. Právom ide o pamiatku zapísanú v UNESCO. Komplex je naozaj rozsiahli, takže si na jeho prehliadku nezabudnite obuť turistické topánky. Na Spišskom hrade môžete okrem iného obdivovať muzeálne expozície a čarokrásnu kaplnku Svätej Alžbety.
K hradu sa dá síce dostať vozidlom až takmer pred vstupnú bránu, ale odporúčame prehliadku hradu spojiť s poznávaním okolitej prírody. Nádherná a stredne náročná je trasa trvajúca približne 1 hodinu, ktorá vedie z mesta Spišské Podhradie priamo na hrad. Turistická obuv sa vám pri výstupe iste zíde. Pre menej zdatných turistov bude stačiť prehliadky samotná, keďže hradný komplex sa rozprestiera na neuveriteľných 4 hektároch.
Oravský hrad
V oveľa zachovanejšom stave, ako je spomínaný Spišský hrad, je hrad Oravský. Na skale nad Oravským Podzámkom sa týči obrovský komplex hradných budov. Pri návšteve hradu nezabudnite vykuknúť z jedného z hradných okien a užiť si aspoň okamih pohľadom na prírodné scenérie. Na pozeranie je toho veľa aj v interiéri hradu. Expozície nábytku a obrazov sú vskutku nádherné. Zaujímavá je tiež prehliadka podzemných chodieb, ktoré pripomínajú bludisko.
Pre tých z vás, ktorí sa radi boja, odporúčame absolvovať prehliadku hradu v nočných hodinách. Pre ostatných je perfektným tipom spojenie návštevy Oravského hradu a stredovekej dediny Sokoliarov, ktorá sa nachádza v Oravskom Podzámku. V dedine nájdete expozície z bežného života ľudí v rannom stredoveku. Nezabudnite, že spojenie dvoch výletov si vyžaduje, aby vaše nohy chránila pánska a dámska turistická obuv.
Hrad Červený kameň
Keď zavítate na Západné Slovensko, vyčleňte si aspoň dve hodiny na prehliadku Hradu Červený kameň. Perfektne udržiavaný hradný komplex s ešte krajšou expozíciou je lákadlom pre dospelých i detí. Počas letných mesiacov sa na hrade konajú rôzne výstavy, prehliadky sokoliarov a festivaly. Pred hradom je možné sa povoziť na poníkoch.
V očarujúcom hradnom komplexe máte na výber zo 4 okruhov. Najdlhší okruh trvá 75 minút a spája prehliadku 24 hradných miestností a rozľahlého hradného podzemia. Okrem platených okruhov je možné sa poprechádzať bezplatne po hradnom parku.
Meta description:
Tipy na výlet s deťmi. Spojenie turistiky a spoznávania histórie Slovenska. Tri najkrajšie slovenské hrady.
7 zaujímavých informácií o strešných boxoch
Za pár mesiacov nastane premiestňovanie Slovákov k moru. Veľa z nich sa vyberie na dovolenku vlastným autom. Ceny benzínu síce rastú, ale vlastná doprava ešte stále vyjde lacnejšie ako letecký zájazd. K cestovaniu na dovolenku autom neodmysliteľne patrí veľa batožiny. Na scénu prichádzajú strešné boxy. Práve jeden zháňate? Prečítajte si zaujímavé informácie o strešných boxoch.
1. Strešné boxy alebo nosiče
Veľa ľudí si mýli strešné boxy a nosiče. Nosiče sú pomôcky, na ktoré sa pripevňujú hlavne športové potreby. Medzi najviac využívané patria nosiče bicyklov. Strešné boxy sú určené na preváženie rôzneho nákladu, a to hlavne batožiny.
2. Existujú dokonca látkové boxy
Strešné boxy sa vyrábajú z rôzneho materiálu. Najkvalitnejšie sú tie, ktoré boli vyrobené z ABS plastu. Dokonalé sú tie, ktorých povrch je ošetrený proti UV žiareniu. Okrem ABS plastu sa boxy vyrábajú z polystyrénu a dokonca textilu. Samozrejme, že ide o málo odolné boxy s krátkou životnosťou.
3. Boxy majú rôzny tvar
Strešné boxy majú rôzny tvar. Môžu byť úzke a vysoké, široké a nízke alebo tak malé, že sa zmestia na polovicu strechy. Menšie boxy sú skvelé v tom, že vám na streche zostane miesto na jeden až dva bicykle.
4. Strešný box je pre celú rodinu
A čo objem? Neobávajte sa, že by sa do boxu nezmestil manželkin lodný kufor alebo detské cyklovozíky. Najmenšie strešné boxy sa vyrábajú s objemom okolo 250 litrov, ale tie najväčšie pojmú až 700 litrov.
5. Boxy a skreslená predstava
Pozor na to, že strešné boxy nemôžu prečnievať cez strechu. Niektorí motoristi majú mylnú predstavu o veľkosti strechy. Pred kúpou boxu zmerajte šírku a dĺžku strechy. Nezabudnite preveriť jej nosnosť, dynamické a statické zaťaženie vozidla.
6. Strešné boxy a manipulácia
Aby sa vám do boxu veci ľahko ukladali, zvoľte box s otváraním do strán. Dôležité je, aby box disponoval vnútornými popruhmi pre zabezpečenie nákladu. Čo sa uzamykania týka, najbezpečnejšie sú strešné boxy s centrálnym uzamykaním.
7. Strešné boxy a riadenie vozidla
Strešné boxy, či už prázdne, alebo naplnené do prasknutia, zhoršujú jazdné vlastnosti. Pozor si dávajte na diaľniciach pri prudšom vetre. Šoférujte pomalšie a zmierte sa s tým, že box ovplyvní spotrebu automobilu.
Vyskúšajte paragliding! Zaručene neoľutujete
Paragliding je aktivita, ktorá fascinuje divákov a nadchne aktérov. Paraglidisti vo vzduchu vyzerajú ako farební vtáci a unášaní vetrom sa zdajú byť maximálne slobodní. Pri takomto pohľade nejeden z vás zatúži po tom, aby paragliding aspoň raz vyskúšal. Ak vás podobná túžba pochytila, vyskúšajte si lietanie aj vy. Zaručene neoľutujete.
Motorový a klasický paragliding
Pri paraglidingu máte dve možnosti. Klasický paragliding sa realizuje za pomoci padákového kĺzaku. Lietanie je možné vďaka vzdušným prúdom, ktoré sa dostanú pod látkový padák. Pri štarte je nutné sa rozbehnúť a všetko ostatné za vás spraví vietor. Pri rozbehu je vhodné zvoliť vyvýšené miesta, z ktorých sa spustíte smerom dolu. Motorový paragliding je viac o akrobacii a prináša vskutku adrenalínové pocity. Na štart nepotrebujete nájsť vyvýšené miesto, takže let je možné zrealizovať kdekoľvek. Motorový, akrobatický paragliding sa dá zakúpiť ako zážitkový darček. Počas akrobatického paraglidingu zažijete preťaženie 5G a užijete si šialené otočky i let dolu hlavou.
Paragliding s padákovým kĺzakom
Padákový i motorový paragliding je bezpečný, keďže ide o lietanie pod dohľadom inštruktora. Ak chcete lietať sami, musíte sa prihlásiť na niekoľkodňový kurz paraglidingu. Ako sa lieta s padákovým kĺzakom? S padákovým kĺzkom nedokážete robiť také krkolomné kúsky ako s motorovým. Napriek tomu si let plne užijete a dokonca je možné lietať dvomi spôsobmi. Prvý typ paraglidingu sa nazýva termický. Počas letu ide o to, aby ste sa dostali čo najvyššie. Klasický paragliding je o niečo pokojnejší. Príjemný let je spojený s pohľadom na prírodu a užívaním si pocitu z lietania v otvorenom priestore.
Pohodlné lietanie
Nech už si vyberiete akýkoľvek typ paraglidingu, nemusíte sa obávať o pohodlie. Tandemové lietanie je komfortné a bezpečné. Let si užívate pripevnený do sedáku. Takéto lietanie je pohodlnejšie ako let balónom. V závislosti od organizátora letu je trvanie letu v rozmedzí od 10 do 30 minút. Pred letom vás čaká inštruktáž a po lete pomôžete so zložením padáka. Nezabudnite overiť predpoveď počasia a vhodne sa obliecť.
Kde je možné lietať
Na Slovensku sa paragliding organizuje predovšetkým na Liptove. Ďalšími obľúbenými lokalitami paraglidistov je Orava, Veľká Fatra alebo Nízke Tatry. Ide o lokality, ktoré sa nachádzajú vo vyšších polohách a ponúkajú možnosť pohľadu na nádhernú panorámu prírody.
Prečo som sa rozhodol kúpiť stan na auto
Minulú zimu sa mi dostal do rúk propagačný článok o stanoch na auto. Ihneď ma myšlienka stanovania na streche auta nadchla. Som tak trochu dobrodruh a rád skúšam nové veci. Prečo by som nevyskúšal aj netradičné kempovanie? Krok ku kúpe autostanu bol rýchly. Chcete vedieť, ktoré dôvody pre kúpu stanu na strechu zavážili v mojom prípade?
1. Som aktívny človek
S manželkou sme aktívni ľudia, ktorí netrávia dovolenky ležaním na pláži. Takmer vždy si vyberieme poznávacie zájazdy alebo miesta, kde je možné sa venovať cyklistike. Na dovolenky jazdíme vlastným autom. Nie sme viazaní na termíny, hotely a ani sprievodcov. Na každú dovolenku so sebou berieme bicykle, ktoré vyložíme na nosiče bicyklov na ťažné. Na streche máme miesto, a preto prevážanie autostanu nie je problém.
2. Mám problémy s krížami
V minulosti sme dovolenky často trávili v kempoch a nerobilo nám problém spať v aute na sklopených sedačkách alebo v klasickom stane. Rokmi sa dostavili problémy s krížami. Na tvrdom nedokážem spať. Ak by som jednu noc strávil na vlhkej zemi, asi sa už nepostavím. Stan na auto je postavený na streche, takže vlhkosť nehrozí. Viete, že súčasťou autostanu je i matrac? Už iste chápete, prečo som s jeho kúpou neváhal.
3. Žena má odpor k hmyzu
Bez manželky by dovolenka nebola úplná. Veď kto by mi do všetkého klábosil a otravoval ma so suvenírmi, zmrzlinou, nákupom oblečenia? Manželku so sebou zoberiem rád, ale v minulosti mala v klasických stanoch obrovský problém s hmyzom. Keby ste počuli to jačanie, keď sa objavil v stane mravec alebo nedajbože jašterica, tak si myslíte, že ju niekto bije. Autostany ju presvedčili, že aj kempovanie má svoje čaro.
4. Nemám peniaze navyše
Dve dovolenky v lete a k tomu kvalitné bicykle niečo stoja. V zime si rád zalyžujem. Peniaze navyše nemám, a preto sa mi investícia do odolného autostanu zdala dobrý nápad. Vďaka tomu, že v stane na auto nie ja až taká zima, jazdíme na dovolenky na začiatku a konci letnej sezóny. Kempy sú mimo hlavnej sezóny lacnejšie a ja ušetrím možno aj na tretiu dovolenku.
5. Milujem pocit slobody
Milujem pocit slobody a prepojenia s prírodou. V stane na auto ráno otvorím hlavný otvor a z výšky vidím nádhernú scenériu pod sebou. V noci zaspávam s otvoreným horným priezorom a pozorujem hviezdy. S autostanom sa nebojím kempovať kdekoľvek.
Čo viete o snehových reťaziach? Otázky a odpovede
Počas dlhých zimných večerov môžete robiť milión vecí. Napríklad čítať, štrikovať, učiť sa jazyky alebo rozširovať svoje vedomosti z oblasti motorizmu. Vo sfére rozširovania vedomostí vám môžeme pomôcť. Čo všetko viete o snehových reťaziach? Veľmi málo? Tak čítajte nasledujúce riadky.
Musím snehové reťaze voziť v aute?
Snehové reťaze na osobné vozidlá nie sú súčasťou povinnej výbavy. Súčasťou výbavy nie sú ani ako reťaze na dodávky. Povinnosť ich so sebou voziť majú nákladné vozidlá nad 12 ton.
Kde je povinné nasadiť snehové reťaze?
Snehové reťaze musíte nasadiť na hnaciu nápravu vozidla za značkou C14 – Použiť protisklzové reťaze. Príkaz sa vzťahuje len na situácie, kedy je na vozovke vrstva snehu.
Môžem s reťazami jazdiť aj mimo určeného úseku?
Snehové reťaze môžete použiť na vozovke, ktorá sa vám zdá neprejazdná. Napríklad mimo mesta alebo pri vychádzaní z parkoviska. Pozor na to, že jazda po holom asfalte s nasadenými reťazami môže zničiť reťaze, pneumatiky Kormoran alebo asfalt.
Je nasadenie snehových reťazí komplikované?
Áno, nasadiť klasické reťaze na kolesá je poriadna fuška. Všetko si môžete uľahčiť tak, že kúpite textilné reťaze alebo kovový model s automatickým upínaním. Nielenže ušetríte čas, ale tiež nebudete riskovať, že poškodíte hliníkové disky.
Sú textilné snehové reťaze menej účinné?
Ak sa rozhodnete pre kúpu textilných reťazí, overte si ich certifikáty. Odporúčame textilné reťaze AutoSock, ktoré sú schválené na používanie v celej EU a ich účinnosť je vysoká na ľade i snehu.
Ktoré snehové reťaze sú najkvalitnejšie?
Najviac účinné a kvalitné sú oceľové reťaze so šikmou stopou. Tieto reťaze dokonale pokrývajú behúň, čím maximálne zvýšia trakciu kolies. Kovové reťaze vydržia niekoľko sezón i v prípade, že ich budete používať denne.
Ovplyvňujú snehové reťaze jazdu?
So snehovými reťazami musíte jazdiť veľmi opatrne. Nesmiete prekročiť rýchlosť nad 50 km/h. Vyhnite sa prudkému brzdeniu a obozretní buďte v zákrutách. Možno budete musieť deaktivovať niektoré veľmi citlivé elektronické merače vo vozidle, ktorých činnosť reťaze ovplyvňujú.